Inwestowanie długoterminowe

Historia Bitcoina pełna jest ogromnych wzrostów kursu i korekt, które czasem były początkiem długiego spadkowego trendu. Zarówno w czasie niezwykłych wzrostów, jak i spektakularnych krachów często bywało tak, że posiadacze bitcoinów wyzbywali się ich całkowicie, będąc szczęśliwi ze 100-200% zysku lub bojąc się rosnących strat. Zdecydowana większość inwestorów, którzy posiadali tysiące BTC w 2010 roku wyzbyła się ich za (z punktu widzenia dzisiejszego) śmiesznie niskie ceny. Niektórzy odkupili potem ich część ze stratą, inni zaś zapomnieli o bitcoinie na wiele lat lub miesięcy i dopiero informacje w mediach głównego nurtu o kolejnych rekordach cenowych uświadamiały ich o tym, że popełnili poważny błąd.

Istnieją na szczęście proste strategie, które sprawdzają się zarówno w okresach zwyżek, jak i spadków ceny.

HODLing

Kupujesz bitcoiny (najlepiej regularnie) i zupełnie ignorujesz wahania kursu. Nie sprzedajesz, choć kusi Cię, gdy cena skacze o 100% w ciągu tygodnia, ani gdy spada o 90%. Sprzedajesz tylko tyle i wtedy, gdy naprawdę potrzebujesz pieniędzy. Reszta czeka na „moon”.

zalety: nie stresujesz się krótkoterminowymi wahaniami cen, interesuje Cię cel wieloletni, gdy Bitcoin osiągnie swój pełny potencjał i będzie nieodłączną częścią światowego systemu finansowego. W przypadku trendów wzrostowych wartość naszej inwestycji szybko rośnie.

wady: nie sprzedając choć odrobiny na szczytach o wiele trudniej psychologicznie poradzić sobie z krachem, gdy widzimy jak nasze BTC traci na wartości z dnia na dzień, a my nie skorzystaliśmy gdy cena była wyższa.

modyfikacje: ustalamy sobie cel, przy którym sprzedamy bez żalu 10% naszej inwestycji. Np. po osiągnięciu 10000 zł sprzedajemy BTC za 1000 zł. Jest to nasza nagroda, którą można po prostu wydać na własne potrzeby lub wykorzystać w czasie korekty na kupienie tanich bitcoinów. Kolejny cel będzie wtedy np. przy 20000 zł. Przy każdym podwojeniu sprzedajemy 10%. Można oczywiście dowolnie to modyfikować – np. po 50% wzroście sprzedawać 5% itp. Nawet przy 1000-krotnym wzroście kursu i wielokrotnych sprzedażach wciąż będziemy posiadać ok. 30% bitcoinów.

Wyrównywanie portfela inwestycyjnego (portfolio rebalancing)

Ustalamy sobie określony udział gotówki i bitoinów w naszym portfelu. Może to być np. 80% w bitcoinach i 20% w gotówce. Przy regularnym oszczędzaniu z każdych 100 zł 80 idzie na zakup BTC, a 20 jest dokładane do naszych oszczędności gotówkowych. Po zmianie kursu może się okazać, że w Bitcoinach mamy np. aż 95% wartości lub tylko 50%. Wtedy sprzedajemy nadwyżkę lub dokupujemy BTC tak aby znów mieć ustalony udział 80/20. Wyrównanie stosujemy w stałych okresach czasowych (np. co miesiąc, kwartał, rok) lub gdy udział BTC będzie powyżej lub poniżej pewnej wartości np. powyżej 90% lub mniej niż 70%.

zalety: kupujemy wtedy gdy jest tanio, a sprzedajemy gdy drogo. W czasie korekt mamy zawsze gotówkę na kupowanie w dołku. Możemy zarabiać nawet wtedy, gdy kurs przez wiele miesięcy oscyluje wokół jednej wartości. W czasie krachów tracimy o wiele mniej niż przy strategii HODL.

wady: przy długotrwałym szybkim wzroście wartości i zbyt częstym wyrównywaniu portfela pozbywamy się bitcoinów przez co ograniczamy nasz zysk w porównaniu do strategii HODL.

Te dwie proste strategie są tak naprawdę wystarczające aby wprowadzić pewien porządek do naszej inwestycji . Drugim ważnym składnikiem inwestowania długoterminowego jest cierpliwość. Być może najważniejszym.