HODL !

Co to jest HODL?

18 grudzień 2013 roku był kolejnym szalonym dniem na giełdach Bitcoin. Po osiągnięciu szczytu cenowego 29 listopada (1242 dolary na giełdzie Mt.Gox) zaczęła się huśtawka cenowa. 7 grudnia cena spadła do 576$, aby już 10-go wzbić się na 1068$. Traderzy zarabiali i tracili krocie. 18 grudnia cena chwilowo spadła do 455$ a dzień zamknął się na kursie 541$. Wtedy na forum bitcointalk pojawił się post „I AM HODLING„. Ktoś napił się za dużo whisky, poprzestawiały się literki i amiast HOLD wyszedł HODL – skrót od idiomu Hold On For Dear Life, który można przetłumaczyć jako: „trzymaj się ze wszystkich sił”.

Zwykli posiadacze bitcoinów nie wytrzymywali już nerwowo handlu na giełdach. Kupowali w szczycie, sprzedawali w dołku i liczyli straty. Przyszła pora na najprostszą strategię inwestycyjną – kupuj i trzymaj. Nieważne chwilowe zmiany kursu. Liczymy na długoterminowy zysk.

hodl-chart

 

Jak „hodlować” ?

Najprostsza strategia to regularne kupowanie bitcoinów i przesyłanie ich w bezpieczne miejsce – najlepiej na portfel sprzętowy lub papierowy. Prawdziwy hardcorowiec nigdy nie sprzedaje bitcoinów, a wydane bitcoiny natychmiast odkupuje. Potem tylko czekamy aż wartość 1 BTC wzrośnie do miliona dolarów 😉 Oczywiście spełnienie tego scenariusza oznaczałoby, że Bitcoin jest w masowym użyciu i nie trzeba go sprzedawać, żeby móc coś za niego kupić. Poza tym sprzedając bitcoiny z zyskiem możemy być zmuszeni zapłacić podatek, natomiast zapłacenie bitcoinami za towar nie jest opodatkowane.

hodl-neo

Inną strategią jest sprzedawanie 10% posiadanych bitcoinów przy każdym podwojeniu ceny. Liczymy na duże wzrosty, a jednocześnie nie chcemy pozbywać się wszystkich bitcoinów. Wielu ludzi pozbyło się wszystkiego, gdy Bitcoin przekroczył cenę 1$, 10$ lub 100$, zainwestowali ponownie, gdy cena przekraczała 1000$, a potem sprzedali ze stratą, by kupić Dogecoina 🙂

Wpływ hodlerów na ekonomię Bitcoina.

Bitcoin został zaprojektowany tak, aby miał ekonomiczne cechy metalu szlachetnego. Jest rzadki – do 2140 roku powstanie tylko 21 milionów sztuk i jest „wykopywany” przez komputery w coraz wolniejszym tempie. Minerzy z reguły rzucają na rynek większość wykopywanych bitcoinów, a hodlerzy wykupują je regularnie bez względu na cenę. Hodlerzy są ważni dla stabilizacji ceny BTC. Jeśli cena spada to mogą zakupić więcej BTC. Oszczędzają w bitcoinach, chcą mieć ich coraz więcej. Pierwszym celem jest zwykle 1 BTC, wielu dąży do 21 BTC, aby być „jednym z miliona” najbogatszych w bitcoiny ludzi na świecie. Wiele osób dopiero po odkryciu Bitcoina zaczęło cokolwiek oszczędzać. Bitcoiny trudniej wydać niż tradycyjne pieniądze i niosą nadzieję przyszłych zysków. Dochodzą do tego jeszcze kwestie ideologiczne – uniezależnienie się od tradycyjnego systemu finansowego. Firmy takie jak Bitwage, Bitwala, Cashila czy polski Inpay ułatwiają to.

Hodluj, ale bez przesady.

Hodler nie powinien zapożyczać się aby kupić bitcoiny – to domena traderów handlujących na dźwigni. Podobnie jednorazowe kupienie dużych ilości BTC za wszystkie posiadane oszczędności może szybko zakończyć się paniczną sprzedażą, gdy cena zacznie lecieć w dół. Nie inwestuj więcej niż jesteś gotów stracić. Poprzez regularne kupowanie niewielkich ilości BTC nie czuje się presji, gdy cena spada, bo zwykle na początku nie mamy wiele do stracenia. Spadająca cena działa nawet motywująco, bo możemy co wypłatę kupić więcej bitcoinów i szybciej osiągnąć nasz kolejny cel.

Zapraszam na nowo otwartą stronę Świata Bitcoina na Facebooku, gdzie będę zamieszczał więcej krótkich postów – aktualności, filmów itp.