Przeglądarka ze zintegrowanym portfelem Bitcoin oraz sposób na transakcje 0-conf.

AdBlock staje się coraz większym problemem dla właścicieli stron internetowych oraz innych twórców działających w sieci. Trudno się zresztą dziwić, że z AdBlocka korzysta coraz więcej osób, skoro reklamy stały się tak natrętne i wszechobecne, że wywołują coraz większą irytację. Mnie do AdBlocka przekonała ostatecznie jakaś głośna reklama na pół strony, którą aby zamknąć, musiałem najpierw szukać sprytnie ukrytego znaczka „X”, a potem ścigać go po całym ekranie zanim udało się go złapać.


Brendan Eich – twórca JavaScript i były szef Mozilli zapowiedział utworzenie nowej przeglądarki internetowej Brave, która ma  pomóc w rozwiązaniu tego problemu i jednocześnie przyspieszyć ładowanie stron. Brave ma blokować większość reklam lub wszystkie, ale w zamian za to użytkownik dzięki zintegrowanemu portfelowi Bitcoin będzie mógł wynagradzać to właścicielom stron mikropłatnościami. Nie jest jeszcze jasne jak ma to wyglądać, ponieważ projekt jest we wczesnej fazie rozwoju.

Drugą ciekawą wiadomością jest informacja o BitGo Instant – usłudze wprowadzonej przez BitGo, która ma sprawić, że przyjmowanie transakcji bez potwierdzenia w blockchainie będzie bezpieczne. W tej chwili usługa jest dostępna tylko dla posiadaczy portfeli w BitGo, ale podobno jest zaprojektowana tak, żeby mogła działać w przyszłości i z innymi portfelami. Polega na tym, że wysyłając transakcję z adresu MultiSig użytkownik podpisuje ją swoim kluczem, a BitGo swoim i staje się jednocześnie gwarantem uczciwości transakcji wobec jej odbiorcy. Duże giełdy (np. Bitstamp, Bitfinex, Kraken) wyraziły wsparcie dla tej usługi, która została zresztą stworzona głównie z myślą o traderach giełdowych, aby umożliwić im błyskawiczne przesyłanie Bitcoinów między giełdami. Koszt usługi to 0,1% transakcji.