Marzec w świecie Bitcoina

Początek miesiąca upłynął pod znakiem straszenia upadkiem Bitcoina (w sumie nic nowego), ponieważ sieć jest jakoby zupełnie zapchana. Mimo, że atak spamu trwał kilka dni i dość szybko wszystko wróciło do normy to sprawę podchwyciły media i cena, w ciągu niespełna tygodnia, zanurkowała z 440$ do 380$.

Liczba nodów Classic zbliżyła się do 2000 (czasem więcej). Jednak dokładniejsza analiza pokazuje, że większość nodów jest postawiona na dużych serwerach Amazon i Choopa. Są one opłacane przez niewielką grupę osób. Powstaje pytanie czy takie nody przynoszą jakąś korzyść sieci Bitcoin, czy są jedynie formą rozgrywania obecnego sporu o skalowanie Bitcoina.

Rootstock, który ma umożliwić tworzenie kontraktów na wzór Ethereum, ale korzystając z blockchaina Bitcoin (ma działać jako sidechain Bitcoin) zebrał jak na razie milion dolarów. Planują uruchomić swój testowy sidechain w kwietniu, a we wrześniu Rootstock ma znaleźć się w fazie beta.

Coinkite ogłosił zamknięcie swojego portfela online. Jeśli ktoś ma tam konto to czas na wycofanie środków. Dla zapominalskich przewidziano możliwość wypłaty Bitcoinów nawet gdy strona przestanie już działać. Nie oznacza to, że Coinkite upada. Firma postanowiła skupić się na innej działalności, skupionej głównie na sprzęcie – terminale płatnicze, portfele sprzętowe, serwery. Najnowszym produktem Coinkite jest Opendime. Jest to rodzaj taniego portfela sprzętowego w formie pamięci USB, który ma według zamysłu twórców działać jak gotówka (płatność polega na wręczeniu załadowanego bitcoinami Opendime drugiej osobie). Jest to portfel jednorazowy – wypłata środków oznacza jego zniszczenie.

Jeśli planujecie zakup portfela sprzętowego do przechowywania swoich bitcoinów to warto zastanowić się nad kupnem portfela KeepKey, który właśnie obniżył cenę z 239$ do 99$. Podobnie jak Trezor posiada wyświetlacz, jest teraz w tej samej cenie i bije Trezora pod względem wyglądu.

Zespół Bitcoin Core zatwierdził soft fork CHECKSEQUENCEVERIFY (CSV), który zostanie prawdopodobnie dodany do nowej wersji klienta Core. Otwiera to drogę dla sieci Lightning.

Segregated Witness wkroczył w ostatnią fazę testów na testnecie. Najnowsza wersja SegNet 4 obsługuje CSV, a więc umożliwia także testowanie Lightning Network. Nowa wersja klienta Bitcoin Core z obsługą Segregated Witness planowana jest na kwiecień.