Chiny planują wprowadzenie cyfrowej waluty.

Dziś Ludowy Bank Chin – chiński bank centralny wydał oświadczenie entuzjastycznie odnoszące się do możliwości wprowadzenia cyfrowej waluty i wymienia korzyści, jakie dzięki temu odniesie gospodarka. Link do tłumaczenia na angielski.W oświadczeniu wspomniano o specjalnym zespole, który od 2014 roku badał potencjalny wpływ cyfrowej waluty na ekonomię, system finansowy i prawny. Pierwsze wyniki prac zespołu wskazują pozytywne znaczenie praktyczne oraz dalekosiężne znaczenie historyczne.

Mówi się o oszczędności w dystrybucji pieniądza, zwiększeniu wygody i przejrzystości transakcji, zmniejszenia ryzyka prania pieniędzy, unikania opodatkowania i innych aktów przestępczych (pewnie chodzi o korupcję). Cyfrowa waluta ma wpłynąć na lepszy rozwój ekonomiczny i społeczny, usprawnić finansową infrastrukturę, chiński system płatności i promować ekonomiczną jakość i efektywność.
Oświadczenie Ludowego Banku Chin spowodowało gwałtowny wzrost ceny Bitcoina. Cena skoczyła w ciągu kilku minut od 375 do ponad 400 dolarów.
Na reddicie pojawiła się rozmowa deweloperów Core o zmianie algorytmu kopania w razie hard forka. Pocieszające jest to, że większość deweloperów odrzuca takie rozwiązanie, chyba że nastąpiłoby coś, co zagroziłoby idei Bitcoina – np. całkowita centralizacja miningu. W rozmowie daje się zauważyć, że deweloperzy Core uznają za priorytet nie dopuszczenie do podzielenia się Bitcoina, a więc jest duża szansa na zgodę. Tony bojowe zaczęły zanikać, a dobre wieści z Chin wydają się temu sprzyjać.